Schema workshops

Fordeling av Workshopholdere på dager og tidspunkter

Att skriva ut/to print:

Fordeling af workshops på dage, tidspunkter og lokaler

Workshop 1: Torsdag 19. april kl. 10.00-10.45

  1. EPUB 3 and accessibilty (eng)

Anders Eklund, SPSM

Lokale: FOLKBILDAREN 1

  1. Kan den mobila tekniken göra mig mer självständig? (sve)

David Renström & Frank Skaret, Insyn Scandinavia

Lokale: FOLKBILDAREN 2

  1. Many a mickle makes a muckle (eng)

Line Hovland, Eikholt
Lokale: FOLKBILDAREN 3

  1. NANO`S MISCHIEF – an unique multisensoric book (eng)

David Najbrt, ZEME

Lokale: FOLKETS HUS 1

  1. Wearable technology – ”hjälpmedel man klär på sig” (eng/sve)

Gidi Kimchi, OrCam och Ove Brandberg, ICAP

Lokale: FOLKETS HUS 2

  1. Project presentation: Low vision support for other-ethnic families:  Investigating barriers and obstacles (eng)

Philippa Steen, Center for Syn og Hjaelpemidler

Lokale: FOLKETS HUS 3

  1. Synfunktionsutredning för den funktionella synförmågan (sve)

Ulla Andersson och Bert Bostedt, Arbetsförmedlingen Syn Döv Hörsel Nord

Lokale: FOLKETS HUS 4

  1. Utprovning av läskamera & fallbeskrivning: (sve)

Hinni Hreisson, LVI

Lokale: TREKLANGEN 1

 

Workshop 2: Torsdag 19. april kl. 15.45 – 16.30

  1. An app to use for young students homework (eng)

Marketta Karvonen, Valteri Ruskis

Lokale: FOLKBILDAREN 1

  1. Bluetooth beacons og Blinfo app til synshandicappede (dk)

Anne Krag og Heidi Stener Larsen, Blindecenter Breegard

Lokale: FOLKBILDAREN 2

  1. Digital, visual impairment and accessibility of learning. (eng)

Laetitia Castillan, CLLE-LTC France

Lokale: FOLKBILDAREN 3

  1. Digitala verktyg i skolan vid synnedsättning (ej blindhet) (sve)

Jenny Nygren, SPSM

Lokale: FOLKETS HUS 1

  1. Idrott, aktivitet och hälsa för barn och unga med synnedsättning (sve)

Cecilia Ekstrand, Synskadades Riksförbund

Lokale: FOLKETS HUS 2

  1. Photophobia and glare – the use of filter glasses (eng)

Jörgen Gustafsson, Multilens

Lokale: FOLKETS HUS 3

  1. Taktil pedagogic (sve)

Ove Brandberg og Jari Lindholm ICAP

Lokale: FOLKETS HUS 4

  1. Visuella anpassningar i Windows miljön (sve)

Hinni Hreinsson, LVI och Jeanett Palmér, Stockholms Syncentrel

Lokale: TREKLANGEN 1

  1. 3D-printed models as tactile teaching aids (eng)

Anders Eklund, SPSM

Lokale: TREKLANGEN 3

 

Workshop 3: Fredag 20. april kl. 9.00-9.45

  1. A better way to read! (eng)

Anders Frankenberg, Dolphin

Lokale: FOLKBILDAREN 1

  1. Children who will be learning Braille (eng)

Astri Kristine Vik och Gro Aasen, Statped

Lokale: FOLKBILDAREN 2

  1. Possibilities of technology in education (eng)

Timo Repo, Valteri Onerva

Lokale: FOLKBILDAREN 3

  1. Kunskapsutveckling och tvärvetenskapligt samarbete (sve)

Inger Berndtsson, Göteborgs Universitet

Lokale: FOLKETS HUS 1

  1. Små barn med synssvekkelser og blindhet i en digital verden (no)

Silje Benonisen och Inger Lene Hustuft, Statped

Lokale: FOLKETS HUS 2

  1. Synträning som åtgärd eller komplement (sve)

Anne Ström, Kyrkostrands skola

Lokale: FOLKETS HUS 3

  1. Social integrering i klassrummet (sve, no)

Ove Brandberg, Icap och Arnfinn Kalvenes, AbleCon

Lokale: FOLKETS HUS 4

  1. Undervisning af svagtseende i iPads og Windows computer (dk)

Victor Pedersen, IT-konsulent, CKV Odense

Lokale: TREKLANGEN 1

  1. Självständig motion på lika villkor som de utan synnedsättning (sve)

Denise Cresso-Nydén, föreläsare/utbildare

Lokale: TREKLANGEN 3

 

Workshop 4: Fredag 20. april kl. 10.00-10.45

  1. Better light Better Living (eng)

Signe Todten och Anne Jacobsen, CSU Slagelse

Lokale: FOLKBILDAREN 1

  1. Math for beginners (eng)

Benjamin Juliusson och Helga Ragnarsdottir, National Institut for the Blind

Lokale: FOLKBILDAREN 2

  1. Nya vardagshjälpmedel och metodik för utprovning (sve)

Åsa Lodin, Iris Hjälmedel

Lokale: FOLKBILDAREN 3

  1. Ökad digitalisering av läromedel (sve)

Björn Nyqvist, SPSM

Lokale: FOLKETS HUS 1

  1. On the threshold of adulthood (eng)

Annica Winberg, SPSM

Lokale: FOLKETS HUS 2

  1. Punktskrift i skyen (no)

Oddvar Oyen och Paal Morten Petersen

Lokale: FOLKETS HUS 3

  1. Synverksamhetens vårdprocess/kvalitets modell (sve)

Valon Hetemi, synverksamheten Älvsborg

Lokale: FOLKETS HUS 4

  1. Taktilt kort – Aarhus City (dk)

Annette Løkke, Center for Syn og Hjaelpmidler, Aarhus

Lokale: TREKLANGEN 1

  1. Teach CVI – Strategies and practical ideas (eng)

Roxana Elena Cziker, Judith Cederhag och Gunnel Torege

Lokale: TREKLANGEN 3

Följ oss på sociala medier